انواع سند و آشنایی با آنها

نام‌های انواع سند ملکی به کررات به گوش شما خورده است؛ اما شاید برای بعضی از افراد ماهیت معنایی و وجودی سند به درستی روشن نشده باشد. آیا ملکی که خریداری کرده‌اید سند معتبری دارد؟ آیا با ساز و کار قانونی انواع سند آشنایی دارید؟ آیا می‌دانید با توجه به تفاوت سند رسمی و عادی، مسائل حقوقی و قضایی آن‌ها باهم متفاوت است؟ آیا با مراحل درخواست سند آشنا هستید؟

باید به این موضوع توجه کرد که قبل از شروع هرگونه معامله خرید و فروش، بهتر است با انواع سند و اعتبار قانونی آن‌ها آشنا شوید. در نظر داشته باشید با اطلاعات ناکافی یا ناقص وارد معامله‌ای ناامن نشوید چون بعد از وقوع این اتفاق، برای حل مشکل خود باید به مراکز قانونی و قضایی مراجعه کنید.

یکی از مهم‌ترین مسائل حقوقی که در هنگام خرید ملکی با آن مواجه می‌شویم، سند ملک و صحت آن است. سند ملکی انواع مختلفی دارد که هرکدام مسائل حقوقی ویژه‌ی خود را دارا است. اگر نسبت به آن‌ها اطلاعات دقیق وجود نداشته باشد، ممکن است بعدها مشکلات جدی گریبان خریداران و فروشندگان را بگیرد.

سند ملکی حالت های مختلفی دارد که عبارت است از:


سند قولنامه ای : قولنامه سند و نوشته ای است با توافق طرفین معامله ، مثلا خریدار ویلا با فروشنده ویلا در شمال که توسط مشاور املاک و مدیریت املاک قرائت و نوشته ، در اصطلاح عقد می گردد و در زمان مشخصی از عقد قرار داد اجرای تخلف از آن پرداخت وجه مشخص توسط متخلف می گردد . ضمنا قولنامه باید توسط فردی سرشناس و معتبر منعقد و به امضائ برسد تا محکمه پسند باشد و از نظر قانونی بدون مشکل باشد .

سند سیم سرب ملکی : اسناد و سندهای سیم سرب ملکی در امر فروش و خرید املاک بسیار معتبر و اساسی هستند ، به دلیل ثبت شدن در اداره ثبت و دفترخانه اسناد رسمی به نام مالک و از لحاظ حقیقی و حقوقی و قانونی از درجه و اعتبار بالایی برخوردار است و میتواند به صورت مشاع یا شش دانگ باشد .


سند شش دانگ کاغذی : سند شش دانگ ، به اسنادی که تمام و کمال متعلق به شخص باشد اطلاق می گردد و نیز مانند سند سیم سربی  از جنبه بالای قانونی و مالکیت برخوردار است و دارای پلاک ثبتی اصلی و فرعی میباشد . 


سند تک برگ : بسیاری از املاکها دارای سند تک برگ شده اند که این امر در سالهای نزدیک و تبدیل اسناد جهت بالا بردن ضریب اطمینان به اسناد و سند های تک برگی شده است .


سند منگوله دار : نوع دیگر سند در راستای مالکیت و در ردیف اسناد مهم و معتبر در امر معاملات و خرید و فروش  می باشد .

سند وکالتی : وکالت در لغت به معنی محضری کردن مورد معامله توسط فروشنده که وکیل شخص اصلی میباشد و خرید و فروش در اینجا، وکیل حق معامله و توکیل به غیر را دارد .


سند مشاع : مشاع در لغت به معنای شریک داشتن و شریک بودن در جا و یا مکان یا قسمتی از ملک می باشد.


سند عرصه : سندی که مختص زمین می باشد و  زمینی که ساختمان چه از نوع  مسکونی یا ویلایی  و ... در آن احداث میگردد.


سند عیان :  سند اعیان مربوط به ساختمان  احداث شده روی زمین می باشد .


سند شورائی : سندی است که بعد از توافق و عقد قرارداد و قولنامه در کاغذ عادی در بنگاه مربوطه به تائید و مهر و امضائ شورای محلی که ملک در آن واقع و معامله صورت گرفته است رسیده اطلق میگردد.


سند تفکیکی : تفکیک در لغت به معنای جدا شده می باشد و اسناد و سند تفکیکی به معنای تقسیم ملک و املاک بین شرکا و خویشان می باشد.


سند اوقافی : اسناد اوقافی اسنادی هستند که توسط مالکان در زمان گذشته و حال و آینده وقف امور خیر و تحویل و به نام اداره اوقاف گردیده و اداره اوقاف مودی و متصدی امور اینگونه اسناد و املاک می باشد .


سند بنچاق : در زمان گذشته قبل از تصویب قانون ثبت در کشور معاملاتی عقد و قراردادهایی روی کاغذ توسط اشخاص باسواد نوشته و توسط علمائ دین و متصدیان ممهور و امضائ می شد که اشخاص برای اثبات مالکیت خود در گذشته به آن استناد میکردند .


سند زمین شهری : زمین های سند شهری ، به زمین هایی که در محدوده قانون شهری و شهرداری می باشد اطلاق میگردد.


سند سازمانی : مربوط به اداره جات و ارگان ها و سازمان ها و دوائر دولتی می باشد که در بحث کلان مطرح می شود .


سند تعاونی : این اسناد به صورت تعاونی و گروهی مورد استفاده قرار میگیرد.


سند بنیاد شهید : که مربوط به ادارات بنیاد شهید سراسر کشور می باشد .