۶ نکته مهم خرید آپارتمان

 ١_ پایان کار

هنگام خرید آپارتمان باید دقت کرد که آپارتمان حتما پایان کار داشته باشد ، زیرا به آپارتمانی که پایان کار ندارد، سند داده نمی شود .

 

۲_ پارکینگ و انباری

هم پارکینگ و هم انباری باید این در سند مشخص شده باشد ، بنا بر ماده ۲ قانون تملک آپارتمان‌ها ، پارکینگ و انباری آپارتمان اگر در اسناد مالکیت یک ملک ثبت نشده باشد ، جزو مشاعات ساختمان محسوب می‌شود.

٣_ مساحت یا متراژ

چنانچه ملکی را بخرید که هنوز سند صادر نشده است و فروشنده به شما میگوید که متراژ ملک مثلا 120 متر است ولی وقتی سند صادر می گردد متراژ 140 یا 100 متر محاسبه می گردد که بیش از ۵ درصد تغییر داشتیم در این صورت شما میتوانید طبق قانون پیش فروش معامله را فسخ کنید و یا ما به التفاوت را پرداخت یا پس بگیرید.

 

۴_ تسویه حساب

این را باید بدانیم که فروشنده باید تا روز تحویل، تسویه حساب، دارایی، شهرداری، آب، برق، گاز، شارژ ساختمان و... را گرفته و در روز تحویل یا تا زمان سند به خریدار تحویل ارائه دهد .

 

۵_ مالک بودن یا نماینده بودن فروشنده

قبل از اینکه قراردادی رو تنظیم کنید، ابتدا باید کارت شناسایی فروشنده را با سند ملکش مطابقت دهید که آیا مالک هست یا نه؟ در صورت اظهار اینکه من وکیل یا قیم و یا خریدار هستم، حتما وکالت نامه یا قیم نامه و یا مبایعه نامه قبلی بایستی رویت گردد.

 

۶_استعلامات

به جهت اینکه بفهمیم ملک آیا مشکلاتی دارد یا نه اعم از بازداشت بودن ، ممنوع المعامله بودن و خیلی موضوعات دیگر، باید به سایت www.ssaa.ir مراجعه کنیم و یا از شهرداری و اداره ثبت استعلام بگیریم، حتما به سری و سریال سند و کد پستی دقت گردد.